טיפול במגזר החרדי

אחוז ניכר מהמטופלים במרפאה מגיעים מהמגזר החרדי. בשל הפניות הרבות מאוד המגיעות מן המגזר החרדי, מרפאתינו מתנהלת גם באוירה חרדית הכוללת צוות מאבחנים ומטפלים בעלי רקע דתי/ חרדי המומחים ברגישוית ודקויות המגזר לגווניו ובעלי הבנה בצרכיים הייחודיים לו, מעבר להתמחותם בטיפול בילדים ובמבוגרים בעלי מורכבות סביבתית והתנהגותית. האבחונים והטיפולים מותאמים לאורח החיים החרדי מבחינת התכנים וההווי, והצוות מיומן להפריד בין שונות תרבותית לבין התהוות המחלה. כל אלה קריטיים לאבחון וטיפול מעמיקים ומהימניים. הטיפול לוקח בחשבון את הצרכים הייחודיים של האוכלוסיה ותוכנית הטיפול כוללת את ההתאמות הדרושות כדי להחזיר את המטופל לסביבתו הטבעית במצב רפואי ופסיכולוגי טובים יותר, אך ללא יומרה להשפיע על השקפתו או לשנות את אורח חייו. אנו מקפידים שלא לפסוק הלכה, ובכל שאלה בעלת מרכיב הלכתי, אנו מלווים את המלצתנו הרפואית-טיפולית בהמלצה להיוועץ עם דמות סמכות דתית שתכריע בעניינים דתיים בהתאם להשקפת חייו של המטופל. אנו מלווים, כמובן באישורם של המטופלים, בדמויות סמכות מן הקהילה המהוות גשר לטיפול ומאפשרות טיפול באווירה יהודית ומתוך כבוד לערכי הדת ולהלכה. גישה זו מאפשרת למטופלים להגיע לטיפול ללא חשש, ומעלה את ההיענות ושיתוף הפעולה הנדרשים בדרך להחלמה.

דוגמא מתוך מכתב לאדמו”ר 

ד”ר וישנה העומדת בראש המכון עוסקת בהוראה של אנשי מקצוע, מתוך הבנת החשיבות של הכשרת דור חדש של מאבחנים ומטפלים מקצועיים בתחום בריאות הנפש. היא משמשת כיום כמרצה למסלול המאבחנים של אוניברסיטת בר אילן, ושימשה כמרצה לסטודנטים לריפוי בעיסוק, ייעוץ, עבודה סוציאלית, ועוד, בתחומים מגוונים של בריאות הנפש (פסיכופתולוגיה, פסיכופרמקולוגיה, נוירופסיכולוגיה, הפרעות קשב וריכוז, אוטיזם, ועוד), במסגרות אוניברסיטאיות, מכללות, וכן בתי ספר ייעודיים להכשרת מטפלים. בפרט, אנו רואים חשיבות בהכשרת צוות מקצועי מתוך המגזר החרדי, שיוכל לתת מענה לצרכים הייחודיים של אוכלוסיה זו, תוך שמירה על המסגרת הקהילתית.

לקריאה נוספת:

אוכלוסיות מגוונות

במכון מטופלים השייכים לאוכלוסיות שונות ומגוונות. פרט לישראלים, פונים למכון לא מעט תושבי ארצות זרות, המגיעים לצורך קבלת אבחון, ייעוץ ובנית תוכנית טיפול. ילידי ישראל

קרא עוד »